بررسی خواص انجیر

انجیر (Figs)

انجیر میوه‌ایی منحصر به فرد و خاص است که در قرآن نیز به آن قسم خورده شده‌است که رنگی زرد یا بنفش دارد. انجیر مملو از خاصیت دارویی و مواد غذایی درکنار هم است. درخت انجیر برگ‌هایی پهن و بزرگ دارد و ارتفاع آن تا ۴ متر می‌رسد. انجیر حاوی مواد مغذی مفید برای بدن است که تقریبا هر ۴۰ گرم انجیر حاوی ۳۰ کالری، ۸ گرم کربوهیدرات، ۱ گرم فیبر، بدون پروتئین و چربی، حاوی مس ۳% RDI، منیزیم ۲%، ویتامین ۲%، پتاسیم ۲%، ویتامین B6 3%، ریبوفلادین ۲% و ویتامین K 2% می‌باشد. البته قند انجیر خشک از انجیر تازه بیشتر است. زیرا در فرآیند خنک‌شدن، قند انجیر بیشتر می‌شود. مس موجود در انجیر سبب بهبود متابولیسم و بهبود عملکرد سیستم عصبی می‌شود. ویتامین B6 انجیر سبب تولید پروتئین‌های جدید از پروتئین‌های موجود شده و باعث بهبود سلامتی مغز می‌شود. به بررسی برخی از خواص انجیر می‌پردازیم.

خواص انجیر

بهبود عملکرد دستگاه گوارش توسط انجیر

یبوست یکی از بیماری‌های دستگاه گوارش است که بهترین درمان خانگی آن، مصرف انجیر است. همچنین انجیر سبب بهبود مشکلات گوارشی مثل کولیت می‌شود.

کاهش فشار خون و سطح چربی خون با خوردن انجیر

انجیر با بهبود سلامت عروق و رگ‌های‌ خونی، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کم می‌کند. این امر با کاهش فشار خون و سطح چربی خون مححق می‌شود.

کنترل قندخون با انجیر

البته که انجیر خشک قند خون را بالا می‌برد اما عصاره‌ انجیر و چای برگ انجیر، مواردی با شاخص گلیمی پایین هستند و می‌توانند در کاهش قند خون موثر باشند.

فعالیت ضد توهمی انجیر

انجیر و به خصوص برگ انجیر، از سرطان‌هایی مانند سرطان روده بزرگ، سرطان دهانه رحم و سرطان پستان و کبد جلوگیری می‌کند.

درمان پوست خشک و خارش دار با انجیر

برای کسانی که حساسیت‌های پوستی دارند به خصوص افراد دارای پوست خشک و خارش دار، مصرف انجیر ممکن است خواص مفیدی داشته باشد.

اثرات آنتی اکسیدانی انجیر

انجیر سبب کاهش تجزیه کلاژن شده و به عنوان یک آنتی‌اکسیدان برای بدن، به خصوص سلول‌های پوستی است. پلی‌فنول‌های انجیر با استرس اکسیداتیو مقابله کرده و خاصیت آنتی‌اکسیدانی خوبی به انجیر داده است. این خاصیت بدن را در برابر سرطان، پیری و بیماری‌های دیگر ایمن می‌سازد.

بابادهقان دونوع انجیر خشک دارد؛ یکی “انجیر خشک پرک” که انجیرهای خشکی هستند که باز شده‌اند و دیگری “انجیر خشک دربسته” است که از قیمت پایین‌تری نسبت به انجیر خشک پرک برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *